VESTİBÜLER ARAYIŞI OLAN ÇOCUK DAVRANIŞLARI

•Vestibüler uyarana ihtiyacı olan çocuklar için, başkaları için yeterli olan hareketler yeterli gelmez.
•Çocuk alışılmayan yollardan yerçekimine karşı gelmeye çalışır.
•Yatağın kenarından aşağı sarkabilir, oyun parkında tüm aletlerin üzerinden atlama ya da hızlı hızlı oynayıp ani değişiklikler yapabilir, merdivenlere ve kapılara tırmanabilir.
•Baş dönmesi veya mide bulantısı olmadan uzun süre dönebilir ya da sallanabilir.
•Vestibüler arayışı olan insanlar genellikle vücutlarını ileri ve geri sallanır veya daireler halinde hareket edeler.🖇️Başı dönmeden uzun süre dönebilir.

🖇️Sürekli hareket eder.

🖇️Hızlı ve kuvvetli bir şekilde başını sallar.

🖇️Mobilyaların üzerinde zıplamak, sandalyelerin üzerinden atlamak, dönen sandalyede hızlıca dönmek, başını yere dayayıp kendi etrafında dönmek gibi aktivitelerden hoşlanır.

🖇️Zevkle uzun süre yoğun bir şekilde sallanabilir

🖇️Rollercoaster’lardan veya diğer heyecan arayan aktivitelerden hoşlanır

🖇️Havaya atılmayı veya ayaklarının asılı olduğu herhangi bir pozisyonu sevebilir.

🖇️Oyuncak araba, bisiklet, scooter veya kaykay gibi onları doğrusal veya dairesel bir şekilde hareket ettiren nesnelerin veya oyuncakları severler .🖇️Başlarını ileri geri sallamaktan veya sallamaktan hoşlanır.

📌 Çocuğunuzda bunlar normal seviyede var ve günlük yaşamını etkileyecek düzeyde değilse bunun için bir problem varlığı olmayabilir. Ancak günlük yaşamını etkiliyorsa Eğitim ihtiyacı söz konusu olabilir.

📞 0542 285 62 93 daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

#adanaotizmeğitim #adanahareketeğitimi #adanadavranışvehareketeğitimi    #adanaatipikotizm #adanauyaraneksikliği #adanahareketeğitimi #otizm #özeleğitim #ergoterapi #duyubütünleme #